ВОДОЗЕМЦИ СМЕДЕРЕВСКОГ КРАЈА

 

 

 

Поводом Дана Музеја у Смедереву 12 априла у 13 часова, позивамо Вас на свечано отварање изложбе „ Водоземци смедеревског краја“, аутора Александара Урошевића и Гордане Пауновић.

Биће нам задовољство да својим присуством увеличате овај догађај.

Добро дошли!

Улаз је слободан.

Смедерево је веома значајно када су у питању истраживања фауне водоземаца у Србији. 1948, биолог Станко Караман је објавио рад „Прилог херпетологији северне Србије“. У том чланку је сумирао своја истраживања водоземаца и гмизаваца смедеревског краја, која је обављао док је боравио у Смедереву за време немачке окупације. Он је на територији Смедерева пронашао три за Србију нове врсте – подунавског великог мрмољка, балканску чешњарку и малу зелену жабу.

Изложба „Водоземци смедеревског краја“ је значајна јер представља својеврсну рекапитулацију истраживања водоземаца на подручју Смедерева, упознаје ширу јавност са врстама присутним у нашем крају, њиховим значајем и потребом да их сачувамо. Изложба је резултат неколико година интензивних теренских истраживања и вредног рада на проналажењу и картирању водоземаца.

Кроз тематске целине изложбе, посетиоци изложбе ће прво моћи да се упознају са општим одликама и специфичностима водоземаца и историјатом истраживања ове групе у Србији. Посебан акценат је стављен и на угроженост водоземаца у Србији и потребу да се они заштите.

На територији општине Смедерево је забележено присуство тринаест врста водоземаца. Посетиоци ће моћи да виде фотографије и описе сваке од ових врста, заједно са њиховим препаратима. Како изложба има мултимедијални карактер, моћи ће да чују и карактеристична оглашавања неких врста жаба путем апликације са аудио записима. Изложба је подељена у тематске целине и према типовима станишта – на барске и шумске екосистеме, као главна станишта водоземаца у Смедереву. Пратећи ток изложбе, посетиоци ће се упознати са врстама које насељавају баре, рукавце и језера Смедерева а затим и са онима које се примарно могу наћи око шумских потока. Урађене су и тродимензионалне реконструкције шумских и барских екосистема, са моделима водоземаца у природној величини и карактеристичном вегетацијом.

Коначно, циљ изложбе је и да скрене пажњу јавности на природно благо које нас окружује и на фрагменте зелених оаза у нашем крају које, на жалост, губе битку са све већом урбанизацијом, загађењем и климатским променама. Водоземци су међу животињама које су најосетљивије на промене и губитак станишта и обично су прве жртве људских активности. Упознајући ове животиње и њихове тајне, научићемо и како да их сачувамо да би и генерације које долазе за нама могле да уживају у звуцима жабљег хора и посматрању даждевњака како се, по ситној киши, тромо креће шумском стељом.

 

Аутори изложбе су др Александар Урошевић, виши научни сарадник Института за биолошка истраживања „Синиша Станковић“ – института од националног значаја за републику Србију, универзитета у Београду и др Гордана Пауновић, музејски саветник Музеја у Смедереву.